En bondgård här i trakten har 5 mjölkkor på besök i ett par dagar som behöver mjölkas 2 gånger om dagen men ingen har möjlighet att ta reda på mjölken! Förutom JAG!
Igår fick jag ca 25 L så nu har det gjorts ost och jäklar vad kul det är! När man gör något sånt här från grunden får man också en helt annan förståelse för råvarorna och också priset på varan. Ta ost tillexempel. Av 10 LITER (massor) mjölk blir det ca 1 kg ost och mjölk idag kostar ca 7 kr litern då är alltså bara mjölken värd minst 70:- sen ska osten tillagas och lagras i minst 6 månader.
Så kommer ni över 10 L mjölk, prova göra ost! 
Har hittils smakat den lilla som är kryddad med havssalt och timjan och den var jätte god!
 
 
En av de söta kossorna!
 
 
 
Koka upp till 37grader och sen tillsätter man 2 msk löpe.
 
Låt dra i 30-45 min så blir det nästan lite gelélikt.
 
Så rör man runt i det så delar sig vasslen med osten. Sen häller man av all vassle och trycker ner ostmassan i ett ostkar eller i ett durkslag!
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kommentera

Publiceras ej